Yükleniyor
Sera İlaçlama | Zehirlemeden İlaçlıyoruz | 0422 326 17 13
Çalışma Saatleri

Copyright ©2022 Sera İlaçlama | Zehirlemeden İlaçlıyoruz | 0422 326 17 13

Kalorifer Böceği İlaçlama

Zamanımızın çoğunu evlerimizde geçiririz. Bu sebepten evlerimizin temiz olmasına özen gösteririz. Ev temizliğine ne kadar özen gösterirsek gösterelim böcekler evimizi istila edebilir. Evimizde en çok gördüğümüz böceklerden biri de kalorifer böceğidir. Kalorifer böceği loş, rutubetli evleri sever. Kalorifer böceği sızıntılardan, çatlaklardan, camlardan eve girerler. Sıcak ve nemli yerleri seven kalorifer böceği yaşadığı yere çok fazla yumurta bırakır. Kalorifer böceği çok hızlı türediğinden olabildiğince çabuk şekilde temizlenmelidir. (2 hafta bir yumurta paketi bıraka bilir ve her bıraktığı yumurta paketinden 30 ile 40 yavru çıkmaktadır.Yumurtadan çıkma süreleri 2 hafta olan kalorifer böceklerinde sıcak havalarda bu süre 1.5 hafta kadar düşmekte ve daha hızlı büyümektedirler)

Kalorifer böceği bünyesinde bir çok hastalık ve mikrop barındırır. Doğrudan zararı olmayan kalorifer böceği mikropları dolaylı yoldan bulaştırır. Yediğimiz yemeklerin, kaşıkların, tabakların üzerinde gezen kalorifer böceği dışkı ve salgılarını bırakır. Yani bu böcek insanı sokmaz veya kanını emmez. Çok dayanıklı bir yapısı olan kalorifer böceği radyasyona direnç gösterebilir ve kafası kopsa dahi yaşamını bir süre sürdürmeye devam edebilir. Çünkü kalorifer böceğinin beyni kafasında değil ayak kısmındadır. Peki bu kadar dirençli olan kalorifer böceğini nasıl evimizden atabiliriz ?

  • Kalorifer böcekleri çatlaklardan ve ya sızıntılardan geldiğinden dolayı evin bakımları iyice yapılmalı ve bu şekilde açıklıklara izin verilmemelidir.
  • Jel ilaçlar kullanılarak kalorifer böceğinin zehirlenmesi sağlanabilir.
  • Kalorifer böceğini yok etmenin bir yolu da ona hazırlayacağınız tuzaktır. Bu tuzak için bir uzun kavanozun içerisini tamamen vazelinle kaplayın. İçerisine kalorifer böceğinin sevdiği yiyecekten bir parça atın ve çevresini de naylonla sarın. Gece bu besini yemek için kavanozun içine düşen böcek bir daha bu kavanozdan çıkamayacaktır. Bu sayede toplanan böcekleri evinizden uzaklaştırabilirsiniz.

Fakat bu çözümler kalorifer böceğini yok etmek için kısa süreli ve geçici çözümlerdir. Marketlerde bulabileceğiniz kalorifer böceği ilacı ve ya böcek ilacı adı altında satılan ürünler kalıcı bir sonuç sağlamayacaktır. Yukarda belirttiğimiz gibi kalorifer böceği çok fazla ürer. Yuvalardaki yumurtalardan çıkan böcekler için tekrar aynı işlemi yapmak zorunda kalabilirsiniz. En iyi ve kesin çözüm almak için uzman bir kalorifer böceği ilaçlama firması ile iletişime geçmenizi öneririz. Alandaki çatlaklıklara kadar derinlemesine ilaçlama yapan firma kalorifer böceklerini kökten temizleyebilir.